Twenty Thirteen - en to fr translation catalogue (55 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;équipe WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
fr: Le thème de WordPress pour 2013 nous ramène au blog, avec un grand nombre de formats d'article, chacun s'affichant à sa propre manière, en toute beauté. Vous y trouverez de nombreux détails de mise en page, à commencer par le jeu de couleurs vives et les images d'en-tête assorties, une superbe typographie et de belles icônes, et une mise en page flexible qui fonctionne sur toutes les tailles d'écrans, grands ou petits.

en: %s Archives
fr: Archives des %s

en: Tag Archives: %s
fr: Archives du mot-clé %s

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

[ctx: header image description]
en: Star
fr: Étoile

[ctx: header image description]
en: Diamond
fr: Losange

[ctx: header image description]
en: Circle
fr: Cercle

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Thirteen nécessite au moins WordPress 3.6. Vous utilisez la version %s. Veuillez faire une mise à jour et réessayer.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: Full resolution
fr: Pleine résolution

en: Link to full-size image
fr: Lien vers l&rsquo;image originale

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
fr: <span class="attachment-meta">Publié le <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> dans <a href="%3$s" title="Revenir vers %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s le %2$s

en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Sticky
fr: Mis en avant

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
fr: Apparaît dans la barre latérale des articles et pages.

en: Secondary Widget Area
fr: Zone secondaire de widgets

en: Appears in the footer section of the site.
fr: Apparaît dans le pied de page du site.

en: Main Widget Area
fr: Zone principale de widgets

en: Navigation Menu
fr: Menu de navigation

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
fr: Plate-forme de publication personnelle à la pointe de la sémantique

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre critère de recherche. Veuillez réessayer avec d&rsquo;autres mots-clés.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier article&nbsp;? <a href="%1$s">Lancez-vous</a>&nbsp;!

en: Nothing Found
fr: Rien n&rsquo;a été trouvé

en: View all % comments
fr: Afficher les % commentaires

en: One comment so far
fr: Un commentaire pour le moment

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture<span class="screen-reader-text"> de %s</span>&nbsp;<span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaire plus ancien

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une réflexion au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;
fr[1]: %1$s réflexions au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

en: Category Archives: %s
fr: Archives pour la catégorie %s

en: All posts by %s
fr: Tous les articles par %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Afficher tous les articles de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: About %s
fr: A propos %s

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;:

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
fr: C&rsquo;est plutôt gênant, vous ne trouvez pas&nbsp;?

en: Not Found
fr: Introuvable
